McMicken College of Arts & SciencesMcMicken College of Arts & SciencesUniversity of Cincinnati

McMicken College of Arts & Sciences

Faculty & Staff Profile



Richard J Harknett

Title:  Department Head
Office:  1101 Crosley Tower
Tel: 513-556-3314
Email: richard.harknett@uc.edu

Dr. Harknett is Professor of Political Science and Head of the Department with a focus on international relations and security studies. He holds an afffilate faculty position with the Department of Information Technology at UC and a professorial lectureship at the Diplomatic Academy, where he served as Fulbright Professor. His publications and research interests focus on international relations theory and international security studies with his most recent work focused on cybersecurity. Currently, he serves on the State of Ohio&39;s Cybersecurity, Education and Economic Development Council through appointment by the Governor of Ohio.

Education

PhD, Political Science, The Johns Hopkins University, Baltimore, MD, 1991.

BA, Political Science, cum laude, Villanova University, Villanova, PA, 1985.

MA, The Johns Hopkins University, Baltimore, MD, 1989 (political science/international relations).

Positions & Work Experience

2003 to Present, Professorial Lectureship in IR Theory, Diplomatic Academy, Vienna, Austria.

2002-2002, Visiting Professor of International Relations, William Fulbright-Diplomatische Akademie.

08/01/2003-09/01/2008, Faculty Chair, Charles Phelps Taft Research Center, University of Cincinnati, Cincinnati, Ohio.

09/01/2010-/2/01/8/31, Chair of the University of Cincinnati Faculty, University of Cincinnati, Cincinnati, Ohio.

Research Interests

Research interests focus on international relations theory and international security studies. Current projects include cybersecurity and structural realist theory.

Research Support

(PI) Harknett, Richard, Video Conference Seminar in American Politics, Department of State. (NCE); $12,022.00. Date: 06/01/2003 to 05/31/2005. Status: Closed.

Peer Reviewed Publications

Recent Publications

* “The Struggle for Autonomy: A Realist Structural Theory of International Relations” International Studies Review Volume 14 (2012): 499-521 (co-author with Hasan Yalcin).

* “The Struggle to Reform Intelligence After 9/11.” Public Administration Review, (September/October 2011): 702-708 (co-author with James A. Stever).

* “The New Policy World of Cyberspace,” Public Administration Review, (May/June 2011): 455-460, (co-author with James A. Stever

*  “Leaving Deterrence Behind: Warfighting and National Cybersecurity,” Journal of Homeland Security and Emergency Management, Vol. 7, Art, 1 (Spring 2010):1-24.

* "The Cybersecurity Triad: Government, Private Sector Partners, and the Engaged Cybersecurity Citizen," Journal of Homeland Security and Emergency Management," (Winter 2009)

 

Invited Presentations

Richard Harknett (2014). Dr. Harknett has provided over fifty invited presentations in seven countries and across the United States. He has provided interviews to print, radio, and television media in the area of international relations and briefings to governments..

Events Organized

Workshop. Creativity in the University: the 2010 Faculty Assembly (09/19/2011 to 09/19/2011), University of Cincinnati.

Workshop. Governance 101 (09/20/2010), University of Cincinnati.

Workshop. The All-University Faculty Meeting and UC2019 Workshop (10/27/2010), University of Cincinnati.

Other. LoE Student-Athlete Faculty Impact Award Ceremony (02/27/2010), Fifth Third Arena -UC vs UCONN Men's Basketball game halfttime ceremony.

Honors & Awards

Edith C. Alexander Award for Distinguised Teaching, McMicken College, University of Cincinnati, .

Dean's Award for Distinguished Service Professor, McMicken College, University of Cincinnati, .

William J. Fulbright Professor of International Relations, Diplomatic Academy, Vienna, Austria, .

Ohio Board of Regents Faculty Innovator Award, Ohio Board of Regents, Chancellor's Office, 05-2010.

128th General Assembly of the State of Ohio Senate Resolution No. 248, State of Ohio Senate, 05/25/2010.

Faculty Award for Exemplary Contributions to University Service, 2014 to 2014.

Service

Elected Member, Chair-elect of University Faculty, 09/01/2009 to 08/31/2010.

Elected Member, Chair-Elect of the University Faculty, 09/01/2009 to 08/31/2010.

Elected Member, Faculty Senate Cabinet, 09/01/2009 to 08/31/2010.

Elected Member, Faculty Senate Cabinet, 09/01/2009 to 08/31/2010.

Elected Member, Faculty Senate Cabinet, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Cabinet, 09/01/2010.

Elected Member, Chair of the University Faculty 09/01/2010.

Elected Member, Chair of the University Faculty 09/01/2010.

Elected Member, University Faculty Senate 09/01/2010.

Elected Member, University Faculty Senate 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Academic Affairs, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Academic Affairs, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Budget and Priorities, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Budget and Priorities, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Governance and By-Laws, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Governance and By-Laws, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Human Relations, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Human Relations, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Information Technology, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Infortmation Technology, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Planning, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Planning, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Research and Scholarship, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Research and Scholarship, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Committee on Committees, 09/01/2010.

Elected Member, Faculty Senate Standing Committee Comittee on Committees, 09/01/2010.

Committee Member, University of Cincinnati Fiscal Coordinating Committee, 09/01/2010.

Committee Member, University of Cincinnati Fiscal Coordinating Committee, 09/01/2010.

Member, University of Cincinnati Capital Advisory Committee, 09/01/2010.

Member, University of Cincinnati Capital Advisory Committee, 09/01/2010.

Member, University of Cincinnati Integrated Core Learning, 09/01/2010.

Committee Member, University of Cincinnati Integrated Core Learning, 09/01/2010.

Committee Member, University of Cincinnati Strategic Enrollment Management, 09/01/2010.

Committee Member, University of Cincinnati Strategic Enrollment Managament, 09/01/2010.

Representative, University of Cincinnati Board of Trustees, 09/01/2010.

Representative, University of Cincinnati Board of Trustees, 09/01/2010.

Member, Office of the President- UC President's Cabinet, 09/01/2010.

Member, Office of the President - UC President's Cabinet, 09/01/2010.

Representative, Ohio Faculty Council Ohio Faculty Council, 09/01/2010.

Representative, Ohio Faculty Council Ohio Faculty Council, 09/01/2010.

Member, Department of Athletics --UC Athletics Advisory Council, 09/01/2010.

Member, Department of Athletics -UC Athletics Advisory Council, 09/01/2010.

Member, UC Board of Trustees Student Trustee Selection Committee, 09/01/2010 to 03/15/2011.

Member, UC Board of Trustees Student Trustee Selection Committee, 09/01/2010 to 03/15/2011.

Elected Member, Faculty Senate Adhoc Committee Deregulation, Autonomy, and Institutional Restructuring, 03/01/2011.

Committee Chair, Office of the Provost --UC Academic Master Plan Faculty Workgroup, 10/01/2010.

Committee Chair, Office of the Provost --UC Academic Master Plan Faculty Workgroup, 10/01/2010.

Member, Office of the Provost --UC Academic Master Plan Coordinating Committee, 11/01/2010.

Member, Office of the Provost --UC Academic Master Plan Coordinating Committee, 11/01/2010.

Member, Office of the Provost --UC UC2019 and AMP Steering Committee, 01/01/2011.

Co-Chair, Chair of the University Faculty Life of the Mind Steering Committee, 10/01/2010.

Co-Chair, Chair of the University Faculty Life of the Mind Steering Committee, 10/01/2010.

Committee Member, UC Foundation Staff/Faculty Campaign Steering Committee, 09/01/2010.

Committee Member, UC Foundation Staff/Faculty Campaign Steering Committee, 09/01/2010.

Committee Member, Office of the President -UC Presidential Inauguration and New Student Convocation Planning Committee, 06-2010 to 09/19/2010.

Committee Member, Office of the President --UC Presidential Inauguration and New Student Convocation Planning Committee, 06-2010 to 09/19/2010.

Committee Chair, Chair-elect of the University Faculty Faculty Assembly Planning Committee, 04-2010 to 09/19/2010.

Committee Chair, Chair-elect of the University Faculty Faculty Assembly Planning Committee, 03-2010 to 09/19/2010.

Elected Member, McMicken College of Arts & Sciences College RPT, 10/01/2010.

Elected Member, McMicken College of Arts & Sciences College RPT, 10/01/2010.

Committee Member, Dept. of Political Science Graduate, 09/01/2010.

Committee Member, Dept. of Political Science Graduate, 09/01/2010.

Committee Member, Dept. of Political Science RPT and Workload and Merit, 09/01/2010.

Committee Member, Dept. of Political Science RPT and Workload and Merit, 09/01/2010.

Other, Federal News Radio -- live radio interview on cybersecurity 07/21/2011 to 07/21/2011.

Other, WVXU Radio, Taped Radio Interview, Cybersecurity and Iran 07/10/2011 to 07/10/2011.

Committee Chair, Chair of the University Faculty Faculty Senate Cabinet, 09/01/2010 to 06/30/2012.

Committee Member, Chair, University Faculty Senate Standing Committees (Budget, Governance, Human Relations, IT, Planning,Research, CoC, , .

Committee Member, Chair, University Faculty Senate Standing Committees (Budget, Governance, Human Relations, IT, Planning,Research, CoC, , .

Chair, University Faculty Faculty Senate, .

Other, Chair of the University Faculty University Board of Trustees, .

Member, Chair of the University Faculty Fiscal Coordinating Committee, .

Committee Member, Chair of the University Faculty Capital Advisory Committee, .

Committee Member, UC Bicentennial Commission Steering Committee, .

Co-Chair, Uc Bicentennial Commission Vision for Education Faculty Commission, .

Committee Member, Chair of the University Faculty Strategic Enrollment Management, .

Committee Member, Provost Office Undergraduate Academic Affairs, .

Member, Innovation Council .

Co-Chair, Life of the Mind Series Steering Committee, .

Member, Office of UC President President's Cabinet, .

Co-Chair, UC Foundation Strategic Review Fund-raising, .

Member, Dept. of Athletics Athletics Advisory Committee (plus 2 sub committees), .

Co-Chair, Chair of the University Faculty DAIR, 04/01/2011 to 09/30/2011.

Member, Provost Office Academic Master Plan Steering Committee, .

Member, Provost Office Academic Master Plan Coordinating Committee, .

Co-Chair, Provost Office Academic Master Plan, Faculty Workgroup, .

Committee Chair, Senior VP for Admin Search Committee for VP Chief Information Officer, 11/01/2011 to 06/30/2011.

Member, UC Foundation Faculty/Staff Campaign Steering Committee, .

Member, Ohio Faculty Council OFC, .

Member, Government Relations Gov Relations and Communications Planning, .

Member, Office of the President Integrated Decisionmaking Taskforce, .

Member, McMicken College of AS College RPT, .

Committee Member, Political Science Workload/Merit/RPT, .

Committee Member, Dissertation Committee Rudi Kauffman, “The Outcomes of Just War,” (March 2012), .

Committee Chair, Dissertation Committee Tiest Sondaal, “Institutional Change in an Age of Internationalization: Globalization and the Soccer Club” (November 2011), .

Committee Chair, Dissertation Committee Hasan Yalcin, “International Politics as a Struggle for Autonomy,” (August 2011), .

Committee Chair, Master Thesis Committee Tuba Muftuoglu, “Turkey’s Deferred Membership Status,” (Spring 2011),, .

Committee Chair, Political Science Search Committee for IR asst. professor, .

Courses Taught

.